Ultrasonografia, USG, to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej wykorzystywana w medycynie i weterynarii. Pozwala lekarzowi zbadać tkanki miękkie i wykrywać w narządach nawet bardzo małe zmiany. W naszym wpisie przyjrzymy się, w jaki sposób przygotować zwierzę do zaplanowanego wcześniej badania. Przedstawimy kilka głównych wytycznych dotyczących naszych najlepszych domowych przyjaciół – psów i kotów.
Przygotowanie czworonożnego pacjenta do badania USG. Przymusowa głodówka
Właściwe przygotowanie pacjenta, także tego czworonożnego, do badania USG, ma znaczący wpływ na jakość badania USG. W przypadku psów główną barierą dla ultradźwięków stanowią gazy w świetle przewodu pokarmowego. Podczas badania USG powinno być ich jak najmniej, by nie powstawały tzw. artefakty ultrasonograficzne, jak cień akustyczny, czy rewerberacje, ponieważ utrudniają one właściwe zobrazowanie narządów jamy brzusznej. Psa musimy przed badaniem przegłodzić – brzmi to nieco drastycznie, ale czworonóg zniesie 12 godzin bez pokarmu, a później będzie niezmiernie wdzięczny, gdy dostanie coś do jedzenia. W przewodach pokarmowych kotów gromadzi się mniejsza ilość gazów, która nie przeszkadza w badaniu.
Podanie środków przeciwwzdęciowych
Ten temat najlepiej wcześniej skonsultować z weterynarzem, jednak ogólne zalecenia mówią, że w przypadku przygotowania do badań USG psów, dobrze jest podać zwierzęciu przed badaniem środki przeciwwzdęciowe, jak bezpieczny Espumisan. Ten produkt leczniczy, który pomaga ludziom uporać się z nadmiarem gazów w układzie pokarmowym, zadziała również na zwierzęta.
Zgolenie sierści w miejscu badania
Jest jeszcze jedna ważna kwestia związana z przygotowaniem czworonożnego przyjaciela, ale o to akurat nie musimy się zatroszczyć samodzielnie. Diagnostyka zwierząt na podstawie badania USG wymaga zwykle zgolenia sierści w miejscu badania, ale skóra zostanie oczyszczona już w gabinecie weterynaryjnym.
Cały proces przygotowań nie jest wcale skomplikowany, badanie nie jest drogie, a może przedłużyć życie naszego pupila, czy po prostu uwolnić go od problemów zdrowotnych.
W jakich przypadkach wykonuje się cesarskie cięcie u suk? Przeczytaj na naszym blogu.