Gdy właściciel zwierzęcia dowiaduje się o konieczności przeprowadzenia zabiegu lub operacji chirurgicznej, która wiąże się z koniecznością podania znieczulenia, w jego myślach pojawiają się pewne obawy. To naturalne i to prawda, że każdy zabieg wykonywany przy podaniu narkozy jest objęty pewnym ryzykiem, ale poprzedzony właściwymi badaniami jest bezpieczny. W naszym wpisie omówimy rodzaje i sposoby podawania środków znieczulających zwierzętom.
Znieczulenie ogólne i inne rodzaje znieczulenia stosowane u zwierząt
Zacznijmy od tego, że narkoza, czyli znieczulenie ogólne, jest konieczne do wykonania zabiegu lub operacji chirurgicznej, stosowane jest więc również przy kastracji zwierząt. To znieczulenie wprowadzające w stan snu i utratę świadomości, które charakteryzuje brak czucia bólu w obrębie całego organizmu. Narkoza prowadzi też do zwiotczenia mięśni. Wprowadzenie zwierzęcia w stan głębokiego snu poprzedza tzw. premedykacja, czyli podanie mieszanki leków uspokajających i przeciwbólowych w postaci zastrzyku domięśniowego. W gabinecie weterynarza stosuje się również inny rodzaj znieczulenia – to sedacja, która nie wyłącza świadomości, ale obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego zwierzęcia, zmniejszając tym samym niepokój i strach. Sedację stosujemy na przykład przy opatrywaniu ran i zmianach opatrunków.
Znieczulenie ogólne infuzyjne i inhalacyjne
Wyróżniamy dwa rodzaje znieczulenia ogólnego w zależności od sposobu podania – to znieczulenie infuzyjne i inhalacyjne. Pierwsze z nich to podanie leków dożylnie. Cały proces wyprowadzania z narkozy może trwać wiele godzin, ponieważ organizm musi wydalić leki znieczulające. Lepiej wypada tu znieczulenie inhalacyjne, poprzez intubację odpowiedniej mieszanki bezpośrednio do układu oddechowego. Gdy środek usypiający zostaje odłączony, zwierzę wybudza się po kilku, kilkunastu minutach, w porównaniu ze znieczuleniem infuzyjnym niemal natychmiast odzyskuje przytomność. Narkoza wziewna mniej obciąża organizm, ponieważ podawane środki są w niewielkim stopniu metabolizowane, większość jest wydalana w niezmienionej formie przez układ oddechowy.