Kastracja i sterylizacja to zabiegi, które wykonuje się głównie w celu zapobiegania rozmnażaniu się zwierząt. I choć niekiedy te pojęcia stosowane są zamiennie, w rzeczywistości oznaczają dwa różne zabiegi, które można wykonywać zarówno u samic, jak i samców. Sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów u samców lub jajowodów u samic bez usuwania narządów rozrodczych, z kolei kastracja wiąże się z całkowitym wycięciem gamet. Kastracja okazuje się więc zabiegiem o wiele bardziej inwazyjnym od sterylizacji. Czy w związku z tym jest bezpieczna? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Bezpieczeństwo kastracji i zalety jej wykonywania
Usunięcia narządów rodnych u zwierząt dokonuje się w pełnej narkozie, przez co zabieg kastracji powinien być wykonywany nie tylko przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii, ale także powinien być poprzedzony odpowiednimi badaniami zwierzaka. Kastrację zwierząt w Częstochowie poprzedzoną wykonaniem badań diagnostycznych, w tym np. morfologią krwi, oferuje nasza klinika weterynaryjna „Puszek”. W naszym gabinecie przeprowadzenie tego zabiegu uzależnione jest również od wieku zwierzęcia oraz jego stanu zdrowia. W przypadku młodych zwierząt znaczenie ma osiągnięcie dojrzałości płciowej, z kolei w przypadku starszych ważna jest ocena tego, czy stan zdrowia pupila kwalifikuje go np. do podania narkozy.
I choć kastracja, jak każdy zabieg wykonywany przy podaniu znieczulenia ogólnego, jest objęta pewnym ryzykiem, poprzedzona właściwymi badaniami pozostaje zabiegiem bezpiecznym. Co ważne, ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych jest niewielkie, a w okresie rekonwalescencji przy zastosowaniu się do indywidualnych zaleceń weterynarza można efektywnie zminimalizować ból i wszelkie niedogodności. Zalet kastracji jest wiele. Dzięki niej można zapobiegać niechcianym ciążom, ale także wyeliminować produkcję hormonów, które są odpowiedzialne za kłopotliwe nawyki zwierząt podczas rujek takie jak znaczenie terenu czy głośne miauczenie np. w przypadku kotek. Poza tym duże znaczenie ma także eliminacja ryzyka występowania nowotworów narządów rodnych.
W jakich przypadkach można umówić weterynaryjną wizytę domową? Przeczytaj na naszym blogu.